Pop-in-iltapäivä: Kasvua ja kilpailukykyä korkeakouluyhteistyöllä

#

Miten yritykset ja organisaatiot voivat tehdä yhteistyötä SeAMKin kanssa? Mitä yritys voi hyötyä korkeakouluyhteistyöstä? Millaisia mahdollisuuksia ja ajankohtaista tietotaitoa tutkimus- ja kehittämishankkeet tarjoavat Etelä-Pohjanmaan alueella?

Hyviä kysymyksiä, joihin tarjoamme vastauksia Kasvua ja kilpailukykyä korkeakouluyhteistyöllä -tapahtumassa torstaina 3.4.2025. Tapahtuma järjestetään SeAMK Kampuksella Frami F -rakennuksen Lasipalatsissa (F114) ja Y-Zone-tilassa. Tervetuloa!

Tapahtuma on pop in -tyyppinen eli voit vierailla paikan päällä kello 13-17, kun sinulle parhaiten sopii. Tapahtumassa on kahvitarjoilu.

Tapahtuman ohjelmassa on tietoiskuja ja case-esimerkkejä SeAMKin ja yritysten toteuttamasta yhteistyöstä sekä hankemessut, jossa voit tutustua eri alojen tutkimus- ja kehittämishankkeiden tarjontaan.

Tapahtumassa kävijoiden kesken arvotaan kolme kappaletta yhden päivän VIP-lippuja Tangomarkkinoiden 2025 Tangokadulle.

Tapahtuman järjestää TKI-kumppanuusmallilla enemmän ja vaikuttavampaa TKI-toimintaa Etelä-Pohjanmaalle -hanke. Hanke on Euroopan unionin osarahoittama, ja sitä toteuttaa Seinäjoen ammattikorkeakoulu. Hanke kestää 1.1.2023 – 31.7.2025.

Ohjelma

[täydentyy]

Puheenvuorot ohjelmalavalla:

Aikataulu Esittäjä Aihe
Klo 14.00 – 14.15 Seliina Päällysaho, tutkimuspäällikkö, SeAMK Korkeakoulu yritysten kehittäjäkumppanina
Klo 14.20 – 14.35 Jemina Valli, Hunaja Hetki Oy Hunajaisen siitepölysuklaan kehittäminen SeAMKin kanssa
Klo 14.40 – 14.55 Kirsi Paavola, asiantuntija TKI, SeAMK toimialakohtaiset työkuormituksen mittaukset yrityksissä, joissa on fyysisesti vaativia ja kuormittavia työtehtäviä
Klo 15.00 – 15.15 Sakari Pollari, asiantuntija TKI, SeAMK XR-teknologioiden mahdollisuudet – case: polttoaineen jakeluauto virtuaaliympäristöön
Klo 15.20 – 15.35 Jussi Koivula, Prima Power, YAMK-opiskelija Työelämän ja oman osaamisen kehittäminen ylemmän AMK -tutkinnon avulla
Klo 15.40 – 15.55 Mika Wallin, apteekkari, Kauhavan Ykkösapteekki SeAMK Innovaatioviikon hyödyntäminen yrityksen kehittämisessä

Hankemessuilla esillä:

Havu – hyvinvointia ja elämyksiä yksityismetsistä uusien teknologioiden avulla
Hevoset maaseudulla – nuoret mukana
Ilmastokestävä elintarvikeketju A81047
TIRE-hanke
Yrityskaupat käyntiin
DigiBiogasHubs
ReAKKU-hanke
EIP Energiaälykäs eteläpohjalainen maatila
RATKI-Ratkaisuja maaseudun koneyritysten jatkuvuuteen ja kilpailukykyyn
InnovaatioSilta: Pk-yritykset ja AMK:it yhdessä yli innovaatioesteiden
Maistuvaa matkailua Ruokaprovinssissa -hanke

Matkailun kestävä siirtymä -hanke

Kestävä ja vastuullinen Ruokaprovinssi
NexTech Ecosystem: Monialainen innovaatiotila ja yhteiskehittämiskeskus
TULIMYRSKY
Sähköiset voimalinjat
RIIHI – Resurssiviisaat verkostot Etelä-Pohjanmaalla
SIXFOLD
HIGHFIVE
Liikkeenkaappaus ja ergonomia
NOTRE – Interreg Europe
Think Big! Kasvuyrittäjyyden edistäminen Etelä-Pohjanmaalla
TKI-kumppanuusmalli-hanke
KEMMO- Kestävän maankäytön ja metsätalouden koulutuksen ja opetuksen kehittäminen Etelä- ja  Keski-Pohjanmaalla.
Future Frami Food Lab kehitys- ja investointihankkeet
vAI:lla tuottavuutta?
Järvi-Pohjanmaa monipaikkaisen asumisen edelläkävijäksi

Lisätiedot tapahtumasta

Tuomas Rauhala
viestinnän asiantuntija, SeAMK
tuomas.rauhala@seamk.fi
040 830 2155

Seliina Päällysaho
tutkimuspäällikkö, projektipäällikkö, SeAMK
seliina.paallysaho@seamk.fi
040 830 2199